Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Kaip veikia automobilio aušinimo sistema?

radiatoriusAušinimo sistema – viena svarbiausių automobilyje. Jos paskirtis – palaikyti optimaliausią automobilio variklio darbo temperatūrą. Ji šilumos perteklių atiduoda į aplinką, apsaugo nuo perkaitimo variklio cilindrų sieneles ir patį variklį nuo nekontroliuojamo savaiminio kuro mišinio užsidegimo.

Jei šios sistemos nebūtų, labai įkaistų alkūninio ir dujų skirstymo mechanizmų detalės, jos būtų blogiau tepamos ar net mechaniškai pažeidžiamos. Dėl to atsiranda rimtų variklio gedimų. Taip pat negerai ir peraušinti variklį, nes ant cilindrų sienelių imtų kondensuotis degalai, ir kuro mišinys nebūtų taip gerai paruošiamas. Dėl to sumažėtų variklio galia ir padidėtų degalų sąnaudos. Kai variklis būna tinkamai ataušintas, tarpeliai, esantys mazgų sujungimuose, padidėja, todėl detalės ne taip greitai dyla.

Automobilių varikliai būna aušinami arba specialiu skysčiu, arba oru. Sistemos, aušinančios variklį skysčiu, paima cirkuliuojantį aušinimo skystį nuo įkaitusių variklio detalių ir radiatoriai atiduoda jį į aplinką. Tokią sistemą sudaro: bloko ir cilindrų galvučių aušinimo ertmės, radiatorius, skysčio siurblys, termostatas, ventiliatorius, jungiamieji vamzdžiai, šiluminio režimo reguliavimo ir temperatūros kontrolės prietaisai.

Reikia nuolat stebėti, kad aušinimo skysčio temperatūra sistemoje siektų nuo 85°C iki 95°C. Tokia ji turi būti nepriklausomai nuo aplinkoje esančios temperatūros, variklio apkrovos ir jo sūkių dažnio.

Atliekant aušinimo sistemos techninį aptarnavimą dažniausiai būna patikrinami ventiliatoriaus pavaros diržai, skysčio šiluminio režimo reguliavimo ir temperatūros kontrolės prietaisai, aušinimo skysčio užšalimo temperatūra ir kitos jo savybės, išvalomi radiatoriai. Apžiūrima, ar  visos detalės savo vietoje, taip pat pakeičiamas ir pats aušinimo skystis. Automobilio aušinimo sistemos techninis aptarnavimas autoservisuose atliekamas vadovaujantis mašinos gamintojo rekomendacijomis.

Tvarkant šią sistemą, būtina laikytis nustatytų saugumo technikos reikalavimų, kadangi aušinimo skystis yra nuodingas. Dirbant prie įkaitusios aušinimo sistemos ypač atidžiai reikia saugoti akis ir neuždengtas kūno vietas. Prieš bandant atidaryti radiatoriaus dangtelį, reikia įsitikinti, ar jau atvėso aušinimo skystis. Sandariai užsuktas jis padidina spaudimą ir neleidžia skysčiui užvirti. Rekomenduojama dangtelio neatidarinėti, kol jis labai karštas. Prieš apžiūrint ventiliatorių reikėtų prisiminti, kad, kai jis sukasi, sparnelių nesimato, o elektra varomi ventiliatoriai gali pradėti veikti net ir išjungus variklį, todėl prieš pradedant darbus reikia išjungti energiją. Tinkamai prižiūrima automobilio aušinimo sistema tarnaus efektyviai ir ilgai.

Viena pagrindinių šios sistemos dalių yra radiatoriai. Tai detalė, kuri aušina variklyje įkaitusį skystį ir atiduoda šilumą į aplinką. Ją sudaro viršutinis ir apatinis bakeliai, atraminėmis plokštelėmis sujungti su šerdimi. Viršutiniame bakelyje yra įpylimo anga su dangteliu, prie kurio pritvirtintas jungiamasis vamzdis, pro kurį skystis iš termostato korpuso teka į radiatorių. Vamzdeliu iš radiatoriaus išeina garai. Prie apatinio bakelio pritvirtintas jungiamasis vamzdis, skirtas tiekti skystį iš radiatoriaus į siurblį, ir išleidimo čiaupas.

Šiuo metu gaminami ir aliuminiai radiatoriai, kurie yra daug lengvesni nei žalvariniai ir gerai atiduoda šilumą į aplinką. Vamzdeliai išdėstomi keliomis eilėmis koridorine arba šachmatine tvarka. Jų galai prilituoti prie atraminių plokščių, pritvirtintų prie radiatoriaus bakelių. Atsitikus bėdai ir išbėgus aušinimo skysčiui, galima įpilti vandens, o prakiurusią žarnelę užklijuoti izoliacine juostele, tačiau artimiausiame autoservise radiatorių vis tiek reikės remontuoti.

123456