2.3 C
Plungė
2024 / 04 / 18

Besilaukiančioms – daugiau jautienos ir daržovių

Ar jau skaitėte?

 

- Reklama -
Laukiantis kūdikio būtina pilnavertė mityba.
Laukiantis kūdikio būtina pilnavertė mityba.

„Nėščioji turėtų valgyti kuo įvairesnį ir šviežesnį maistą – iš esmės jai tinka tos pačios sveikos mitybos rekomendacijos, kaip ir visiems, tad, nors moteris ir laukiasi, rekomenduojama valgyti ne „už du“, tik dvigubai kokybiškiau. Visgi, įvairūs tyrimai rodo, kad Lietuvoje besilaukiančios moterys vis dar vartoja per mažai daržovių, grūdinių produktų bei per daug cukraus turinčių patiekalų. Taip pat jos didesnę nei rekomenduojama energijos dalį gauna iš riebalų. Šiek tiek padidinus valgomo maisto porcijas, įvedus keletą papildomų užkandžių (pvz., vaisių, riešutų, vieną kitą kefyro ar jogurto stiklinę), papildomi kalorijų ir maistinių medžiagų poreikiai bus patenkinti“, – pasakoja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja gastroenterologė Barbora Jarašūnė.

Baltymai užtikrina tinkamą vaisiaus augimą

Specialistai taip pat atkreipia dėmesį į baltymus, pagrindinę vaisiaus, placentos, motinos audinių statybinę medžiagą, – jų augantiems organizmas reikia labiausiai, tad nėščioji papildomai turi gauti 6–10 g baltymų per parą. Užtenka dienos kalorijų kiekį padidinti vos 100-200 kalorijų pirmus 6 mėnesius ir 300-400 kalorijų paskutinį trimestrą, didesnį dėmesį vartojamiems baltymams skiriant antrojo nėštumo trimestro metu, kai kūdikis auga sparčiu tempu.

„Nėščioji neturėtų laikytis dietų, ypač tokių, kurių metu vartojamas tik vienas ar keli maisto produktai – šiuo gyvenimo etapu visiškai netinka iškrovos dienos. Baiminantis su maistu plintančių infekcijų, nėščiosioms nerekomenduojama vartoti termiškai neapdorotos mėsos, žuvies ar su ja pagamintų patiekalų (pvz., sušių), nepasterizuoto pieno ir jo produktų, žalių kiaušinių, pašteto. Be abejo, maistą ruošti ir valgyti reikia kruopščiai laikantis visų higienos taisyklių, dažnai plauti rankas“, – rekomenduoja gydytoja gastroenterologė B. Jarašūnė.

Nustatyta, jog su maistu nėščiosios taip pat gauna per mažai kalcio, cinko, vitaminų A, C ir D bei folio rūgšties. Jautienos filė yra ne tik daug baltymų, bet ir amino rūgščių, kurios skatina ląstelių atsinaujinimą, todėl jautienos baltymai yra vertingesni nei bet kuris kitas jų šaltinis. Nustatyta, kad 100 g šios mėsos krūtininėje dalyje yra: baltymų – 20,7 g, riebalų – 7,4 g, vitamino E – 0,3 mg, niacino – 3,9 mg, kalcio – 5 mg, geležies – 1,9 mg, magnio – 23 mg, kalio – 330 mg, Omega-3 riebalų rūgščių – 20 mg, Omega-6 riebalų rūgščių – 180 mg.

- Reklama -

Brandintos jautienos kepsnys su daržovėmis

Pasak „Biovela Group“ maisto specialisto Luko Semezevičiaus, paruošti jautieną nėra taip sudėtinga, kaip dauguma galvoja: „Ne kartą teko girdėti, kad jautiena – pretenzinga mėsa, nes ilgai ruošiama, iškepus būna kieta ir neskani, tačiau į tai visada atsakau paprastai – kaip ir ruošiant bet kokį patiekalą, reikia žinoti, kokius ingredientus pasirinkti bei kaip ruošti, juk net manų košė gali būti skirtingos konsistencijos ir skonio“, – šypsosi jis.

Kaip teigia virtuvės šefas, norint greitai ir skaniai paruošti jautieną, galima parduotuvėje dairytis brandintos produkcijos, nes brandinta mėsa pasižymi ypatingomis skoninėmis ir aromatinėmis savybėmis, brendimo metu pakinta mėsos konsistencija, ji tampa minkštesnė, elastingesnė, lengviau sukramtoma ir virškinama – tai itin aktualu nėščiosioms.

Semezevičius savaitgalio pietums siūlo paprastą, visų maisto medžiagų gausų brandintos jautienos nugarinės kepsnio receptą, mat ši mėsos dalis – viena liesiausių, nes neturi trapraumeninių riebalų.
200 g brandintos jautienos nugarinės be kaulo „New Yourk strip“
Padažui

· 0.3 stiklinės raudono vyno

· 2 vienetų šalotinių svogūnų

· 4 šaukšteliai sviesto

· 1 šaukštelis medaus

· 0.25 šaukštelio druskos

· 1 vienetas lauro lapų

Salotoms

· Jaunų burokėlių lapų, gražgarsčių, špinatų lapų, vyšninių pomidorų, sėklų ir riešutų mišinio salotoms, šaukštelis citrinos sulčių, tyro alyvuogių aliejaus.

Gaminimas

Brandintą jautieną paruošti itin lengva: į keptuvę reikia įpilti šiek tiek alyvuogių aliejaus, apkepti mėsą iš kiekvienos pusės iki 6 minučių vidutiniškai įkaitintoje keptuvėje.

Padažui reikės smulkiai supjaustyti šalotinius svogūnus ir pakepinti juos svieste iki suminkštės bei taps permatomi. Tada reikia supilti vyną, įdėti medaus, lauro lapą, įberti druskos – visa tai kaitinti ant vidutinės ugnies apie 5 minutes.

Salotų lapus sudėti į dubenį, suberti perpus perpjautus vyšninius pomidorus, įberti sėklų ir riešutų mišinį bei apšlakstyti citrinų sultimis bei alyvuogių aliejumi.

Skanaus.

TOP naujienos

Savo siuntinius jau galima sekti visame pasaulyje

Globaliame pasaulyje nebelikus kliūčių rasti reikiamus daiktus ir užsisakyti nors ir Japonijoje ar Kinijoje, žmonės vis dažniau naudojasi tokiomis galimybėmis. Tuo pačiu susiduria su...

Mirė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė

Lapkričio 27 d., eidama 78-uosius metus, mirė Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarė, 1992-1996 m. ir 1996-2000 m. kadencijų Seimo narė, dainininkė Nijolė Ambrazaitytė. N. Ambrazaitytė gimė...

Kaip Lietuvos žmonės atostogaus šią vasarą

Atostogos yra tas neilgas laikas per metus, kurį skiriame sau ir savo poreikiams. Tačiau kokios bus Lietuvos žmonių atostogos šią vasarą? Tyrimas parodė, kad...

Penktadienį premjeras dalyvaus regioninei politikai skirtoje konferencijoje Plungės rajone

Rytoj, lapkričio 13 dieną, 11.15 val. Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius Plungės rajone, Žemaičių Kalvarijos kultūros centre dalyvaus konferencijoje „Lietuvos regioninė politika. Verslo ir viešųjų...

Fizinio aktyvumo vyresniame amžiuje paslaptys

Šiuolaikinės technologijos, greitas gyvenimo tempas mus labai atitolino nuo gamtos. Patiriame stresą, emocinius išgyvenimus, visa tai atsispindi mūsų kūne. Aktyvus laisvalaikio leidimas – tai maudynės ežere, važinėjimasis dviračiais, vaikščiojimas gamtoje ir pan. Visa tai...
tvora

Tvoras prie vandens telkinių pašalino 32 pažeidėjai

Nors vandens telkiniai - visų Lietuvos žmonių turtas, jų pakrantės neretai žmogui lieka nepasiekiamos. Nuo 2013 m. iki šiol patikrinti beveik 700 vandens telkinių. Per 30 pažeidėjų jau pašalino tvoras ir ėmė paisyti nustatytų...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS