14.3 C
Plungė
2024 / 03 / 28

Saugūs internete: virtualaus gyvenimo taisyklės jaunuoliui

Ar jau skaitėte?

Šiandien jaunuoliai yra aktyvūs technologijų vartotojai, tad niekur nepalikti skaitmeninių pėdsakų internete beveik neįmanoma. Dėl to, itin svarbu rūpintis savo skaitmenine tapatybe, virtualioje erdvėje elgtis atsakingai ir apgalvotai, taip, kaip realiame gyvenime. Dalinamės patarimais, kurie pravers paaugliams siekiant užtikrinti savo duomenų ir tapatybės apsaugą.

- Reklama -

Tokie socialiniai tinklai kaip „Facebook“ neabejotinai tapo savotiška asmenine duomenų baze. Ji įdomi gali būti ne tik draugams ir šeimos nariams, bet ir potencialiems darbdaviams ar švietimo įstaigoms.


Šventosios kurortas


Tačiau, „Samsung“ inicijuotos skaitmeninių įgūdžių lavinimo programos „Skaitmeninis moksleivio IQ“ atliktas tyrimas atskleidė, kad moksleiviai kartais nesusimąsto, kaip svarbu internete elgtis atsakingai ir saugoti savo asmeninę informaciją. Net 67 proc. apklausoje dalyvavusių moksleivių priima nepažįstamų žmonių kvietimus draugauti, o 46 proc. ne visada atsijungia nuo savo paskyrų.

Nuo ko pradėti?

Pirmasis žingsnis į saugų virtualų gyvenimą yra saugūs slaptažodžiai. Atminkite – slaptažodis yra panašus į dantų šepetėlį, kurį reikia reguliariai keisti. Nenaudokite to paties slaptažodžio skirtingoms paskyroms ir elektroniniam paštui, nes kibernetiniams nusikaltėliams įsilaužus į vieną jūsų socialinio tinklo profilį, grėsmėje atsidurs visi kiti.

Technologijų gamintojai siūlo išeitis tam, kad sudėtingų, iš raidžių ir simbolių sudarytų slaptažodžių nereikėtų įsiminti ar laikyti slaptoje užrašų knygutėje – parsisiųskite slaptažodžių valdymo tapatybes programėlę ir vienoje vietoje laikykite visus savo paskyrų užraktus.

- Reklama -

Daugiau privatumo – mažiau pažeidžiamumo

Kita saugaus virtualaus gyvenimo sudedamoji dalis yra paskyrų ir programėlių privatumo nustatymai. Iškart užsiregistravę naujame socialiniame tinkle ar parsisiuntę naują programėlę įsitikinkite, kad jūsų asmeniniai duomenys tokie, kaip gyvenamoji vieta, bankiniai duomenys ar telefono numeris nėra viešai prieinami, o visa kita informacija pasiekiama tik jūsų pasirinktiems žmonėms.

Prieš viešindami kažkokią informaciją apie save, pirmiausia pagalvokite – ar nesijausčiau nepatogiai, jei šis įrašas būtų paskelbtas visiems prieinamoje miesto skelbimų lentoje? Kiekvienas įrašas, nuotrauka, vaizdo filmukas ar komentaras interneto gilumoje lieka amžinai. Tad neapgalvotas savo duomenų dalijimas gali turėti nemalonias pasekmes.

Tvarkos laikykitės ne tik namuose

Jūsų virtualus gyvenimas – tarsi skaitmeniniai namai, kurie gali būti prižiūrimi arba skendėti chaose. Būkite atsakingi ir į savo virtualius namus neįleiskite pašalinių bei nepalikite plyšių, pro kuriuos galėtų prasmukti piktavaliai.

Dėl to, nuolat atnaujinkite savo išmanių prietaisų operacines sistemas, reguliariai keiskite slaptažodžius, patikrinkite programėlėms suteiktas prieigas ir nereikalingas išjunkite. O jeigu išvis nebesinaudojate programėle ar socialiniais tinklais, geriausia savo paskyrą ištrinti, kad ateityje niekas negalėtų pasiekti informacijos ir skaitmeninė tapatybė nebūtų pasenusi ar prieštaringa naujai.

Pažvelkite į save iš šono

Ką pasakytų jūsų antrininkas, jei pamatytų, kad internete svaidotės grasinimais ar nepažįstamiems dalijate savo telefono numerį? Greičiausiai sutiksite, kad toks elgesys yra ne tik neetiškas, bet ir pačiam vartotojui keliantis grėsmę.

Prieš skelbdami ką nors internete, pagalvokite, ar ši informacija gali būti panaudota prieš jus. Ar provokuojančiomis nuotraukomis, kurias siuntėte draugams niekas vėliau negalės šantažuoti?

Neskelbkite abejotinos, įžeidžiančios ar žiaurios informacijos, verčiau dalinkitės savo pasiekimais ir kitiems naudingais įrašais, o ne asmeninio gyvenimo detalėmis, kurios gali ne tik nesužavėti darbdavio, bet ir būti panaudotos piktavalių.

TOP naujienos

Vėjas nerims ir šiandien

Sinoptikai prognozuoja, kad sausio 4-os naktį, artėjant aktyviam ciklonui iš vakarų, Lietuvoje stiprės vėjas. Naktį pietvakarių, pietų vėjo gūsiai daug kur šalyje sieks 15–18...

Savaitgalį vyks jubiliejinė „Maisto banko” akcija

Artėjant šv. Velykoms socialinių organizacijų savanoriai rengiasi pasirūpinti skurdžiau gyvenančių šeimų stalu. Šį savaitgalį šalies parduotuvėse 25-tą kartą rengiama „Maisto banko“ akcija. Tūkstančiai visuomenininkų, moksleivių...

Saulius Skambinas šokėjo aprangą iškeis į Kalėdų Senelio kostiumą

Viena gražiausių šalies porų vadinami Karina Krysko ir Saulius Skambinai šiuo metu išgyvena itin įtemptą laikotarpį. Dėl intensyvių repeticijų, koncertų ir filmavimų pora neranda...

Kas yra tapatybės vagystė, žino kas antras lietuvis

Lietuvos vartotojų instituto užsakymu 2014 m. atliktas reprezentatyvus tyrimas atskleidė, kad apie 15 proc. Lietuvos gyventojų dažnai nesuvokia, kas yra asmens duomenys, o 49...

Plungėje aptiktas „naminukės” židinys

Šį rytą, apie 4:05 val. užregistruotas Plungės rajono Policijos komisariato PP tyrėjo Tomo Laučio tarnybinis pranešimas, kad Plungės raj. Alsėdžių sen.  D. L. sodyboje  gyvenamo namo rūsyje rasta įranga naminei degtinei gaminti,  apie 200...

Inovatyviai gamybai savaivaldybės prašo 62,2 mln. eurų

Šių metų kovo 20 dienos duomenimis, pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų priemonės „Regio Invest LT+" antrąjį ir trečiąjį kvietimus sulaukta 84 paraiškų gauti 62,2 mln. eurų finansavimą. Pagal antrąjį gamybos įmonėms skirtą...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS