Masažas: atgaiva mūsų kūnui ir mintims

0
39

masazasMasažas yra tam tikra mechaninių ir refleksinių poveikių visuma, kuri pasižymi gydomuoju poveikiu ir padeda atsipalaiduoti. Tinkamai atliktas masažas palaiko puikią kūno formą ir gerina mūsų bendrą savijautą. Šiandien masažas yra itin plačiai taikomas kineziterapijos būdas, stiprinantis mūsų sveikatą, gerinantis darbingumą ir sugrąžinantis psichines bei fizines jėgas.

    Masažo rūšių yra labai daug. Daugelis masažo specialistų, remdamiesi jau turimomis žiniomis ir patirtimi, sugalvoja naujus judesius ir taip sukuria naujas masažo rūšis. Nepaisant šios rūšių gausos, pagal atlikimo būdą masažas standartiškai skirstomas į manualinį (masažas, atliekamas rankomis), pedialinį (masažas, atliekamas kojomis), atliekamą naudojantis įvairiais aparatais ir kombinuotą masažą. Pagal paskirtį masažas paprastai būna gydomasis (atliekamas gydymo įstaigose, siekiant pagerint sergančiojo būklę), sportinis (atliekamas, siekiant pagerinti asmens sportinį pasirengimą, raumenų veiklą), higieninis (atliekamas, siekiant palaikyti tinkamą organizmo veiklą, stiprinti sveikatą, sustabdyti senėjimo procesus) arba kosmetinis (atliekamas, siekiant gražinti atskiras kūno dalis, pašalinti arba sumažinti tam tikrus defektus).

    Nors masažo rūšių yra daug, masažo būdai beveik nesikeičia. Paprastai jis atliekamas glostant (tai vienas seniausių masažo būdų, kuriuo visas procesas pradedamas ir užbaigiamas – masažuotojo ranka slysta kūno paviršiumi taip, kad prieš ranką nesusidarytų odos raukšlės), trinant (šio proceso metu judinami audiniai, jie ištempiami įvairiomis kryptimis. Masažuotojas ranką judina taip, kad ji judėtų kartu su masažuojamo asmens odos paviršiumi prieš arba pagal limfos tekėjimo kryptį), maigant (tai gana sudėtingas masažo būdas. Maigymas gali vykti išilgai odos, skersai odos arba ratais) ir vibruojant (šio procesu metu kūno paviršiumi perduodami tam tikro dažnio bei amplitudės virpesiai. Vibracija vertinama dėl to, kad jos metu veikiama ne tik konkreti odos paviršiaus vieta, bet ir šalia arba giliau esantys audiniai).

    Labiausiai masažas veikia mūsų odą ir poodinį riebalinį audinį. Nuo masažuojamo asmens odos pašalinamas suragėjęs epidermio sluoksnis ir liaukose gaminamos išskyros. Šio proceso metu pagerėja audinių kraujotaka, spartėja medžiagų apykaita, aktyviai vyksta regeneraciniai procesai. Masažas gerina kraujotaką, todėl išnyksta odos pabrinkimai, oda tampa ne tik stangri, bet ir švelni. Reguliariai atliekamas masažas didina mūsų odos atsparumą mechaniniams bei temperatūriniams pokyčiams. Tinkamai masažuojant odą, atsiveria odos kapiliarai, o tai pagreitina nereikalingų medžiagų apykaitos produktų pasišalinimo procesus. Visa tai neleidžia brinkti audiniams ir stabdo senėjimo procesus. Masažas itin svarbus ir mūsų širdžiai, kadangi šio proceso metu tarp kraujo ir audinių vyksta medžiagų apykaitos procesai, yra skatinamas odos kapiliarų platėjimas, o tai gerina viso organizmo audinių apykaitą, spartina regeneracijos funkcijas. Mažas turi didelę įtaką ir raumenų bei sąnarių darbui – didinamas raumeninių skaidulų elastingumas, gerinamos raumenų susitraukimo funkcijos ir užkertamas kelias galimai raumenų atrofijai. Reguliariai atliekamas masažas gali išlyginti senus randus ir kitus nelygumus. Specialistai tikina, kad masažas yra puikus būdas, gebantis pašalinti nuovargį. Greitindamas kraujo apytaką sąnario viduje, masažas didina ne tik sąnario kapsulės, bet ir jungiamųjų raiščių patvarumą, be to, sąnariai tampa judresni. Negalima pamiršti, kad šis procesas naudingas ir mūsų psichikai, bendrai savijautai. Masažo metu mes ne tik atsipalaiduojame ir pamirštame mus kamavusius rūpesčius, bet ir pajuntame ryšį su savo vidiniu pasauliu. Masažas stimuliuoja centrinę bei periferinę nervų sistemas, stiprina mūsų imuninę sistemą, todėl imame jaustis sveikesni, žvalesni ir laimingesni. Nors šis procesas itin naudingas mūsų sveikatai, vis dėlto negalima pamiršti, kad tam tikrais atvejais masažo daryti negalima, pvz., kai asmuo skundžiasi ūmiu uždegimu, tuberkulioze, infekcija, gangrena, kraujo ligomis, venų ir arterijų uždegimu, inkstų ir kepenų nepakankamumu, nestabilia psichika ir panašiais sveikatos sutrikimais.

    Masažas atliekamas siekiant atpalaiduoti pavargusį kūną ir išsivaduoti nuo nemalonių minčių. Šio proceso metu atpalaiduojami pavargę ir įsitempę raumenys, normalizuojamos įvairių traumų pažeistos organizmo funkcijos. Masažas padeda sustabdyti senėjimo procesus, stiprinti sveikatą ir užkirsti kelią galimoms ligoms. Vis dėlto norimą rezultatą pasiekti padės tik profesionalus masažuotojas, išmanantis ir kokybiškai atliekantis savo darbą. Nors masažas teikia visapusišką naudą mūsų organizmui ir gerina savijautą, negalima pamiršti, kad kai kuriais atvejais šis procesas turėtų būti vengtinas arba specialiai pritaikytas mūsų poreikiams.