Įvyko ekstremalių situacijų valdymo centro posėdis

0
8

Telšių apskrities viršininko administracijos posėdžių salėje surengtas Apskrities ekstremalių situacijų valdymo centro (toliau – ESVC) posėdis, kuriam vadovavo Apskrities viršininko pavaduotojas, Apskrities ekstremalių situacijų valdymo centro vadovas Jurgis Staševičius. Posėdžio tikslas – įvertinti susidariusią situaciją dėl naujo tipo gripo viruso A(H1N1) ir tinkamai pasirengti galimai gripo pandemijai. Į posėdžio darbotvarkę buvo įtraukti trys klausimai.

Pirmąjį darbotvarkės klausimą dėl naujo tipo gripo viruso A(H1N1) pasireiškimo apskrityje apžvalgos ir analizės susirinkusiesiems pristatė Telšių visuomenės sveikatos centro direktorius Saulius Dovydaitis. Pranešėjas informavo, kad apskrityje sergamumas prasidėjo anksčiau, nei tikėtasi (remiantis ankstesnių metų praktika). Visuomenės sveikatos centro duomenimis Mažeikių rajone sergamumo rodiklis per savaitę užregistruoti 166,40 atvejai 10 000 gyventojų, Telšių rajone – 187,08 atvejai 10 000 gyventojų, Plungės rajone – 126,77 atvejai 10 000 gyventojų, Rietavo savivaldybėje  –  116,84 atvejai 10 000 gyventojų.

LR Sveikatos apsaugos ministro įsakyme „Dėl gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros taisyklių patvirtinimo“ teigiama, jog sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 000 gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 procentų visų registruotų gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų. Teisė apsispręsti dėl epidemijos skelbimo ar neskelbimo suteikiama savivaldybėms. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu bei Telšių visuomenės sveikatos centro direktoriaus rekomendacijomis, Plungės, Telšių ir Mažeikių rajonų savivaldybėse jau paskelbta gripo epidemija. Posėdžio dalyviai nutarė: rajonų savivaldybių administracijoms rekomenduoti apriboti leidimų masiniams renginiams išdavimą; ikimokyklinio ugdymo įstaigose bei mokyklose ugdymo procesą organizuoti atsižvelgiant į Visuomenės sveikatos centro rekomendacijas; tęsti duomenų rinkimą apie gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejus.

Antrąjį darbotvarkės klausimą Dėl gydymo įstaigų pasirengimo galimai gripo pandemijai pristatė Telšių Apskrities ligoninės direktoriaus pavaduotojas Alvydas Vaidakavičius. Pranešėjas informavo, kad Apskrities ligoninėje paskelbtas karantinas, tad ligonių lankymas galimas tik su leidimais. Pasak ligoninės atstovo, Vaikų ligų skyrius perpildytas, bet esant būtinumui pacientai bus gydomi kituose skyriuose. Rajonų savivaldybių gydytojai išreiškė pastebėjimus, kad privačia praktika užsiimantys gydytojai nedirba savaitgaliais, todėl susirgę jų pacientai priversti kreiptis į savivaldybių ligoninių priėmimo skyrius. Dėl padidėjusio pacientų srauto šių ligoninių medicininis personalas priverstas dirbti padidintu krūviu.

Išklausius pastebėjimus, nutarta kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją, Ligonių kasas ir Vyriausybės ekstremalių situacijų komisiją (toliau – VESK) dėl privačių gydytojų darbo laiko koregavimo epidemiologiniu laikotarpiu ir ekstremalių situacijų atvejais. Taip pat nutarta kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją bei VESK dėl savalaikio medicinos personalo, tiesiogiai kontaktuojančio su sergančiais pacientais, aprūpinimo būtinomis apsaugos priemonėmis, vaistais ir vakcina.

Apibendrindamas posėdyje išsakytas mintis Ekstremalių situacijų valdymo centro vadovas J. Staševičius akcentavo, kad situacija yra valdoma tad panikos kelti nereikia.

Laima Ulkštinienė, Telšių apskrities viršininko administracijos atstovė ryšiams su visuomene