11.3 C
Plungė
2024 / 05 / 18

Akmenėje ritasi pasakiško grožio drugiai

Ar jau skaitėte?

Drugeliai-1Akmenės krašto muziejų ritasi „nauja karta“ šiais metais dar nematytų egzotinių šalių drugeliai. Nuo šio savaitgalio (rugsėjo 26–27 d.) specialioje drugelių oranžerijoje skraidys arti šimto drugių. Jums nereikės keliauti į Pietų Ameriką ar Indiją: „drugelius-pelėdas“, „drugelius-aitvarus“, „drugelius-leopardus“ pamatysite Akmenėje. Pamatysite ir didžiausią Lietuvoje dieninių drugių kolekciją.

- Reklama -

Skraidys keliolika skirtingų rūšių

Muziejaus lankytojai turės unikalią progą pasigrožėti gyvais drugeliais iš daugelio egzotinių šalių: iš Indijos, iš Peru, iš Meksikos, iš Filipinų, iš Brazilijos ir kt.

„Drugelių namuose“ sparnus jau išskleidė pasakiško grožio drugiai Morpho peleides. „Šis drugys neabejotinai sužavės lankytojus savo ypač ryškiu mėlynos spalvos blizgesiu. Apie šiuos Amazonės regiono drugius vietiniai gyventojai sako, kad jiems praskleidus sparnus ant žemės nusileidžia dangus“, – sakė muziejaus vadovė Lionė Stupurienė.

Iš viso naujoje siuntoje – arti šimto lėliukių bei keliolika skirtingų rūšių bei porūšių drugelių: Morpho peleides, Idea leuconoe („drugeliai-aitvarai“), Cethosia cyane („drugelis-leopardas“), Graphium agamemnon („uodeguotasis kėkštas“) ir kt. Muziejaus lankytojams gali pasisekti užtikti ir besiritančius iš lėliukių drugius. Tai viena įspūdingiausių gamtos metamorfozių – vikšro virtimas drugeliu.

Įspūdingieji „drugeliai-milžinai“

- Reklama -

„Drugiai-pelėdos“ Caligo memnon yra Nymphalidae šeimos drugeliai. Jie dar vadinami „drugeliais-milžinais“. Šis porūšis natūraliai veisiasi Amazonės baseino miškuose. Jų sparnų dydis – nuo 115 iki 130 mm, bet gali pasiekti ir 150 mm. Caligo memnon drugeliai, kaip įprasta šios rūšies atstovams, maitinasi pūnančio vaisiaus sultis. Ant sparnų jie turi didžiules „akis“, kurios labai panašios į pelėdų akis, todėl jie ir vadinami „drugiais-pelėdomis“. Caligo drugiai natūraliai veisiasi Centrinės ir Pietų Amerikos šalių teritorijose: Peru, Meksikos ir kitose.

Drugeliai-7 Drugeliai-6 Drugeliai-5 Drugeliai-4 Drugeliai-3 Drugeliai-2Šie drugiai aktyviausiai skraido prieblandos metu. Apie tokį jų elgesį sufleruoja ir lotyniškas pavadinimas „Caligo“ (lot. caligo – tamsa). Jų apatinio sparno struktūra yra apgaubta paslaptimi. Manoma, kad pamėgdžiojama grobuonių akių struktūra atlieka atbaidymo funkciją. Mat drugeliais mintančių gyvūnų (pavyzdžiui, driežai Anolis) vengia žengti į už juos didesnių plėšrūnų medžioklės plotus. Tačiau klausimas, kodėl gyvūnai plėtoja tokias sudėtingas kitos rūšies imitacijas, iki galo dar lieka neatsakytas.

Akmenės muziejuje sumontuota estetiška oranžerija, joje įrengtas ekonomiškas ir ekologiškas LED apšvietimas, ją apšildo specialus, drėgmei atsparus, elektrinis radiatorius, viduje veikia ultragarsinis oro drėkintuvas. Kitose patalpose veikia oro sausintuvai, kad nepadarytų žalos dieninių drugių kolekcijai, kuri yra gretimoje patalpoje.

Didžiausia drugių kolekcija

Akmenės krašto muziejuje saugoma ir eksponuojama vieno žinomiausių Lietuvoje dieninių drugių kolekcionieriaus Boriso Izenbeko (1910–2006) kolekcija. „Lietuvos zoologas, biomedicinos mokslų daktaras Povilas Ivinskis teigė, kad mūsų saugoma kolekcija yra didžiausia dieninių drugių kolekcija Lietuvoje“, – sakė L. Stupurienė.

Pasak jos, B. Izenbeko kolekcijoje yra apie 5 000 dieninių drugių iš viso pasaulio (ekspozicijoje šiuo metu – arti 2 000). Keliolika kolekcijoje esančių eksponatų rūšių yra ant išnykimo ribos ir dabar pasaulyje griežtai saugomi.

B. Izenbekas drugiais susidomėjo 1955 m. Gaudė juos ten, kur gyveno – Ukmergės, Akmenės apylinkėse, kelionėse Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikijoje, Armėnijoje, Buriatijoje, Altajuje. Kolekcionierius aktyviai bendravo su Prancūzijos, Čekijos, Anglijos, Vokietijos, Ispanijos, Kanados, Japonijos, JAV ir Rusijos kolekcionieriais bei drugių specialistais. Didžioji dalis drugių atsisiųsti sovietmečiu, naudojantis pašto paslaugomis. Visą laisvalaikį ir lėšas kolekcionierius skyrė egzotinių drugių įsigijimui, savo kolekcijos tvarkymui.

Kita lėliukių siuntos pristatymo data – spalio 19 d. Po kiekvienos siuntos lankytojai turės galimybę stebėti drugelių gyvenimo ciklus lėliukės ir suaugėlio stadijose.

Mindaugas Laukys
Aut. nuotraukose: Caligo, Morpho, Graphium agamemnon ir kt. oranžerijoje išsiritę drugeliai.

TOP naujienos

Tarp TOP 5 geidžiamiausių žaislų Lietuvoje – lėlės monstrės ir robotai

28 eurai – tiek vidutiniškai vieno vaiko kalėdinei dovanai skiria lietuviai. Šią sumą padauginus iš vaikų iki 13 m. amžiaus skaičiaus, gaunama įspūdinga suma...

Martynas Levickis – apie gyvenimą be laisvadienių

„Dienų, kai nedirbu, mano gyvenime nepasitaiko“, – šypteli Martynas Levickis. Žinant, kokios minios plūsta į akordeono virtuozo pasirodymus, tai nekelia jokios nuostabos. Juk Lietuvoje...

Maisto ir veterinarijos tarnyba įspėja: iš Suomijos įvežtos uogos užkrėstos noro virusu!

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad vykdomas skubus tyrimas dėl rinkoje išplatintų galimai nesaugių šaldytų uogų. Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus...

Individualiai veiklai – 3 kartus mažesnis pajamų mokestis

Už 2010-uosius ir vėlesnius metus individualia veikla užsiimantys asmenys mokės tris kartus mažesnį gyventojų pajamų mokestį – daugumai veiklos rūšių jis...

Bibliotekose trūksta naujų knygų

„Šiais laikais knygos labai brangios“, – vis dažniau skundžiasi knygų skaitymui prijaučiantys Lietuvos gyventojai. Nors neišgalintys nusipirkti norimos knygos turi galimybę ją skolintis iš bibliotekos, deja, tai ne visada išsprendžia problemą. Situacija Lietuvos bibliotekose...

Kaip ir kodėl naujosios technologijos skatina sportuoti?

Vos tik išėję pasivaikščioti, įsitikinsime, kad sportuojančiųjų mūsų šalyje, o ypač sostinėje, netrūksta. Riedučiai, dviračiai, bėgimas, ėjimas, prisitraukimai ir viskas, kas susiję su fiziniu aktyvumu, rodos, vis labiau užkariauja žmonių širdis. Sporto populiarumo bangai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS