4.3 C
Plungė
2024 / 04 / 27

Uždraudė sveikatai pavojingą maistą

Ar jau skaitėte?

riebus-maistasPrekybos centruose, greito maisto kavinėse nebeliks maisto, pagaminto naudojant riebalus, kurių sudėtyje yra transriebiųjų rūgščių, neigiamai veikiančią žmogaus kardiovaskulinę sveikatą, didinančių riziką širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką.

- Reklama -

Europos parlamentas priėmė rezoliuciją dėl transriebalų naudojimo apribojimų maisto gamybos pramonėje, todėl artimiausiu laiku maisto gaminių gamintojai turės keisti produktų sudėtį. Įgyvendinant šią rezoliuciją, produktų su transriebalais neliks per dvejus metus. Iki šiol maisto gamintojų transriebalų rūgštys kaip riebalai buvo vartojami plačiai, nes yra pigūs, dėl išskirtinių fiziko-cheminių savybių (atsparumas aukštai temperatūrai bei oksidacijai) plačiai naudojami kepiniams, gruzdintiems patiekalams gaminti, išliekant geroms pastarųjų skoninėms savybėms.

„Deja, vis dar maisto gamintojų paruošiamuose maisto produktuose ir gaminiuose transriebalų vartojimas iki šiol nebuvo tinkamai reglamentuotas. Sveikatai pavojingus transriebalus vartotojai gaudavo naudojant greitai paruošiamus kai kuriuos kulinarijos, konditerijos gaminius, greito maisto užkandžius. Pagaliau priimtas visiems vartotojams naudingas sprendimas, kuris, tikimės, padės gerokai prailginti daugelio mūsų gyvenimo trukmę“, – komentavo Lietuvos širdies asociacijos prezidentas doc. Raimondas Kubilius.

Jo teigimu, Lietuvoje, kur mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų vienas didžiausių Europoje ir siekia 56 proc., šių riebalų vartojimas maisto pramonėje vis dar buvo nereglamentuotas, o vartotojai – nepakankamai informuojami.

„Šių sveikatai žalingų riebalų daugiausia greitojo maisto restoranų patiekalų ir produktų asortimente, konditerijos gaminiuose, šaldytuose pusfabrikačiuose, spragėsiuose, traškučiuose ir margarine. Bet apie transriebalus žmonės beveik nieko nežino, informacijos trūksta, o Lietuvoje net nebuvo privaloma etiketėse nurodyti, kiek įvairių hidrintų, hidrolizuotų, transformuotų ar pusiau hidrintų sveikatą nepalankiai veikiančių transriebiųjų rūgščių yra maisto produktuose.“, – teigė R. Kubilius.

Nors pasaulinė sveikatos organizacija dėl to jau seniai reiškia didelį susirūpinimą, tačiau daugelis vartotojų apie pavojų sveikatai keliančias vartojamų produktų sudedamąsias dalis vis dar nieko nežino, o maisto pramonė apie tikslius transriebalų kiekius nutyli.

- Reklama -

Patekę į mūsų organizmą transriebalai – chemiškai pakeisti dažniausiai augalinės kilmės riebalai – neigiamai veikia lipidų kiekį kraujyje, didina „blogojo“ cholesterolio kiekį ir mažina „gerąjį“ cholesterolį. Dėl savo cheminės struktūros transriebalai neįsisavinami ląstelių ir audinių, sunkiai pašalinami iš organizmo, todėl kaupiasi ant kraujagyslių sienelių, taip didindami aterosklerozės, insulto, infarktu ar kitų ligų išsivystymo riziką. „Atkreipiame dėmesį, kad 2 proc. padidinus iš transriebalų rūgščių gaunamų kalorijų suvartojimą, širdies ligų rizika išauga net 25 procentais. Todėl kai kurios Europos šalys – Danija, Austrija, Vengrija, kaimyninė Latvija – jau anksčiau ėmėsi reguliuoti riebiųjų žudikų kiekį maiste bei aiškiai informuoti vartotojus, kiek tokių medžiagų jie suvartoja. Tai efektyvi į visuomenę nukreita ŠKL prevencijos poveikio priemonė“, – sako R. Kubilius. Jo teigimu, situacija turėtų pasikeisti Europos Parlamentui priėmus rezoliuciją dėl transriebalų naudojimo apribojimų maisto gamybos pramonėje.

„Europos širdies asociacijų tinklas, kurio veikloje aktyviai dalyvauja ir Lietuvos širdies asociacija, susivienijo ir iškėlė idėją, kurią patvirtino Europos Parlamentas –spalio pabaigoje priėmė rezoliuciją, kurioje numatoma apriboti transriebalų naudojimą pramoninėje maisto gamyboje. Jų kiekis 100 gramų gaminio nuo šiol negali viršyti 2 proc., o produkto etiketėje tai turės būti aiškiai nurodoma. Todėl kvietėme Lietuvos Europos Parlamento narius balsuoti už šio visuomenės sveikatai itin svarbaus klausimo teisinį reglamentavimą. Planuojama, kad apribojimas bus visiškai įgyvendintas per ateinančius dvejus metus, nors asociacijos tinklas rekomenduoja Europos Komisijai proceso nevilkinti ir veikti nedelsiant“, – pasakoja R. Kubilius.

Pasak R.Kubiliaus, norint pasirūpinti sveikata būtina ne tik vengti daug transriebalų turinčių produktų, bet ir saikingai vartoti sočiuosius riebalus, juos dažniau keisti sveikatai naudingais nesočiaisiais riebalais.

TOP naujienos

Per pirmąsias kovo dienas šalies ūkininkams išdalinta 7,8 mln. Eur paramos

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) š. m. kovo 1 d. pradeda mokėti susietąją paramą už mėsinius galvijus, mėsines avis, pieninių veislių bulius ir pienines ožkas. NMA,...

Salės futbolo pirmenybės. Lyderiai – „OSS” futbolininkai

Be nuostolių kol kas žengia „OSS“ komanda nesunkiai laimėjusi visas trejas rungtynes ir „Rietuva“, žaidusi tik vienerias rungtynes. Nedaug nuo „OSS“ atsilieka SM’96 ir...

Metų pradžioje – vairuotojų patirtų žalų šuolis

Pirmųjų šių metų mėnesių duomenys rodo, kad eismo įvykių metu gyventojai patiria vis didesnių nuostolių, o avaringumo rodiklis (tikimybė patekti į eismo įvykį), priešingai...

Plungiškiams irgi priklauso Europos čempionų titulas

Ši, 2010 metų, vasara mus lepina ne tik karštu oru, bet ir karštais sporto įvykiais. Visą mėnesį sporto aistruoliai gyvenę pasaulio futbolu, ...

5 sveikiausi vasaros užkandžiai šeimai kelionėms ir iškyloms

Poilsis prie jūros ar ilgai laukta kelionė gali tapti tikru iššūkiu, jei pritrūks energijos, ar dar blogiau – apsinuodysime. Lietuvos dietologų draugijos prezidentė, medicinos mokslų daktarė Rūta Petereit pataria, kaip išlikti sveikiems kelionių metu,...

Audros metu negalima artintis prie elektros tinklo įrenginių: keturi svarbiausi patarimai

Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius" (ESO) prašo gyventojų gamtos stichijų metu nesiartinti prie elektros įrenginių ar oro linijų. ESO primena, jog pastebėjus pažeistus elektros tinklo įrenginius ar nutrūkusius elektros laidus, būtina nedelsiant...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS