17.3 C
Plungė
2024 / 05 / 02

Plastinė chirurgija – ne lipdymas iš molio

Ar jau skaitėte?

Prieš dešimtmetį žiūrėdama filmus, kurių herojai po plastinių operacijų tapdavo visai kitokie, maniau, kad kur jau kur, bet Lietuvoje ši medicinos sritis tikrai neegzistuoja. Šiandien plastinė chirurgija ir jos funkcijos visuomenėje geriau suvokiamos, tačiau nedrįsčiau tvirtinti, kad neatsirastų vis dar manančių, jog tai – „išrinktųjų“ privilegija, sunkiai prieinama paprastam žmogui, arba, kad ji tarnauja vien gaivališkai grožio industrijai.

- Reklama -

Kiek žmonių, tiek ir nuomonių, ar ne? O štai plastinė chirurgija ne tik egzistuoja, bet esti šalia mūsų ir kasdien pasitarnauja vis didesniam būriui žmonių. Pirmosios plastinės operacijos vakarų regione atliktos jau 1993 m. (net anksčiau nei prieš dešimtmetį!), o šiandien šio regiono ligoninėse dirba ne vienas profesionalus chirurgas. Galime paminėti, ko gero, daugeliui žinomus Klaipėdos specialistus: Mariją Kukanovą, Gintarą Gelžinį, Mariją Sakalauskaitę, turinčius didelę darbo Klaipėdoje patirtį. Su pastaraisiais dviem pavyko pakalbėti apie plastinės chirurgijos dabartį ir perspektyvas.

Maždaug 100 operacijų per metus!

Taip, jūs perskaitėte teisingai. Gydytojas G. Gelžinis per metus paprastai atlieka tiek ir daugiau operacijų, o tuo tarpu per dieną jam tenka 4-5 mažos operacijos – navikų, apgamu, odos darinių šalinimo. Nors ekonominio nuosmūkio šalyje metu darbo krūvis, anot chirurgo, buvo kone perpus sumažėjęs, dabar jis vėl sparčiai didėja.

„Finansų krizė paveikė daugelį sričių. Nenuostabu, kad pokyčių darbinėje veikloje pajutome ir mes. Tačiau „geresnių laikų“ palaukti gali tik estetinių pasikeitimų pageidaujantys pacientai, o štai tie, kurie į plastikos chirurgus kreipiasi turėdami grynai medicininių poreikių, visada lieka. Jų skaičius, beje, didesnis. Be kita ko, įdomu tai, kad krizės laikotarpiu padaugėjo lietuvių emigrantų kreipimųsi“, – pasakojo M. Sakalauskaitė.

Užtikrina įvairiapusę gerovę

- Reklama -

G. Gelžinio kabinete ant sienos kabanti licencija, suteikianti teisę užsiimti plastine – rekonstrukcine chirurgija, tarsi pati byloja: mūsų aptariama medicinos sritis tarnauja ne grožio kultui, o žmogui. „Atliekant moters krūtų atkūrimo operaciją, trunkančią apie penkias valandas, dirba trys chirurgai iš karto. Tai sudėtingas darbas. Tačiau tiek atkūriamoji operacija, tiek estetinė kūno ar veido korekcija gali pacientui suteikti vienodą pasitenkinimą. Dažnai išoriniai trūkumai žmogui sukelia psichologinių problemų, o jeigu juos įveikti pavyksta tik įsikišus chirurgui – tai taip pat tarsi rekonstrukcija, tik dvasinė“, – sakė G. Gelžinis.

„Gyvenimo kokybė po operacijų pagerėja įvairiapusiai. Didelių krūtų sumažinimo operacija dažnai padeda atsikratyti nugaros skausmų, po vokų pakėlimo pagerėja matymo laukas. Rankos chirurgija – po operacijų išnyksta rankos ir pirštų skausmai, pagerėja judesiai, atsistato jutimas.
Visas mūsų darbas yra kūrybinis. Negalima gydymo standartų pritaikyti visiems pacientams. Dažnai praktinių įgūdžių neužtenka, prisireikia pasitelkti literatūros šaltinius, kad parinktume geriausią gydymo arba operacijos būdą konkretaus žmogaus problemai išspręsti“, – kolegą papildė M. Sakalauskaitė.

Informacijos gausu, tik reikia domėtis

Paskutiniu metu televizijoje rodomas ne vienas plastinę – rekonstrukcinę chirurgiją populiarinantis projektas, leidžiantis susipažinti su šios medicinos srities galimybėmis. Mūsų chirurgai sakosi tokių laidų nežiūrį, tačiau pačiai idėjai pritariantys, jeigu tik tos laidos atsako į potencialiems pacientams rūpimus klausimus.

Pasak M. Sakalauskaitės, rimtai rengiantis plastinei operacijai, reikia pasirinkti neklaidinantį informacijos šaltinį ir nesivadovauti nuogirdomis arba pasakojimais. Pacientas visada gali atvykti pasikonsultuoti su gydytoju, išsakyti savo nuogąstavimus ir gauti atsakymus į visus klausimus. Susitikimo su gydytoju negali atstoti joks kitas informacijos šaltinis.

Vyrai mažai tesirūpina savo sveikata

Kadangi plastinę chirurgiją kartais suprantame kaip sudėtingą grožio procedūrą, jos pacientais dažniausiai įsivaizduojame esant moteris. O gal vyrai plastikos chirurgų paslaugomis naudojasi ne ką rečiau? G. Gelžinis atsako, kad ne. Per jo beveik dvidešimties metų darbo patirtį estetiniais sumetimais teko operuoti labai nedaug vyrų.

„Deja, vyrai Lietuvoje mažai rūpinasi savo sveikata. Mažiau vyrų pacientų kreipiasi ir dėl grožio procedūrų arba operacijų. Na, o jeigu jau sulaukiame vyriškosios lyties atstovų, tai jie dažniausiai pageidauja riebalų nusiurbimo, pilvo plastikos, ginekomastijos korekcijos operacijų, grožio procedurų vyriško tipo nuplikimui gydyti“, – pastebėjimais pasidalijo M. Sakalauskaitė.

Kokios operacijos dažniausios?

„Dažnai tenka daryti rekonstrukcines operacijas onkologinių problemų turėjusiems pacientams: minkštųjų audinių atstatymas po auglio pašalinimo, krūties atkūrimo operacija, rankos mikrochirurgija del riešo kanalo sindromo, stringančių pirštų arba kitų rankos nervų atlaisvinimo operacijos, sausgyslių operacijos, pirštų deformacijos. Taip pat ir estetinės operacijos: ypač dažnai atliekamos krūtų didinimo ar mažinimo operacijos, pilvo plastika. Taip pat veido plastinės operacijos, intymioji chirurgija“  – teigė M. Sakalauskaitė.

Būkime realistai!

„Kartais pacientai praranda norą operuotis jau po konsultacijos su mumis. Taip nutinka dėl to, kad pas mus kai kurie ateina manydami, jog plastinė chirurgija tarsi makiažas: pasidarai ir netrukus visas švytintis pasirodai visuomenei. Tuo tarpu vien žodžiai „chirurgija“, „operacija“ turėtų sufleruoti, kad tai nėra labai paprastas ir juolab greitas procesas. Reikia galvoti ne tik apie galutinį rezultatą, bet ir apie netrumpą sveikimo periodą, galima riziką ir daugelį kitų dalykų“ – sakė chirurgas G. Gelžinis.

Pirmiausia pabandykite spręsti psichologinę problemą

Amžina dilema – natūralus grožis ar grožis sukurtas plastikos chirurgo pagalba? Šiandien antrojo varianto šalininkų būtų, ko gero, daugiau, nei jų buvo prieš tą patį dešimtmetį. Žmonės jau supranta, kad medicina gali vis daugiau ir dažniau ryžtasi jos naujoves panaudoti savo gerovei kurti.

Paklausėme kalbintų plastikos chirurgų, ar šie pritartų grožio operacijos pageidaujančiam savo artimam žmogui. Abu atsakė panašiai: jei žmogus (artimas jis ar nepažįstamasis) nuolat galvoja apie savo problemą ir mano, kad tai trukdo jam gyventi, visada patarčiau pabandyti tai išspręsti. Bet pirmiausia reikėtų ieškoti psichologinės pagalbos. Jeigu kompleksų, psichologinių problemų nepavyksta atsikratyti, tada jau verta pasikonsultuoti su plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistu.

Plungės.info

TOP naujienos

Neteisėtas buto atjungimas nuo centralizuotos šildymo sistemos nepanaikina pareigos mokėti už šilumą

Jeigu vartotojas neteisėtai atjungia savo butą nuo centralizuotos šildymo sistemos, taip pažeisdamas kitų gyventojų interesus, toks vartotojas vis tiek laikomas šilumos vartotoju, kuriam kyla...

Baseinų vandenyje gali slypėti ligas sukeliantys mikroorganizmai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai įspėja, kad netinkamai prižiūrimo baseino vandenyje gali būti ne tik pavojingų cheminių medžiagų, bet ir ligas sukeliančių...

Vaikų psichiatras Linas Slušnys: „Vasarą ledai neišvengiami, bet vaikų jais „papirkinėti“ nereikėtų“

Kokiam maistui vasarą atsispirti sunkiausia? Žinoma, jog ledams! Ir jei alinant karščiui dažnas suaugęs supranta, jog piktnaudžiauti šiuo desertu vis dėlto nedera, tai vaikams,...

Lietuvos stalo teniso komandinio čempionato varžybose

Baigėsi 2009-2010 m.  Lietuvos stalo teniso komandinio čempionato varžybos grupėse, kuriose dalyvavo Plungės stalo teniso klubo „Žemaite“ komandos. III- lygoje žaidžianti...

Mango dvidešimtmečio koncerte jėgas suvienys didžiulis būrys profesionalų

Nenumaldomai artėja „Mango“ dvidešimtmečio koncertas, kuris įvyks spalio 20 d. Klaipėdos „Švyturio“ arenoje. Nekantriai jo belaukdamos grupės merginos savo gerbėjams praskleidžia užkulisių užuolaidas ir pristato dalį projekto scenografijos. Tad gerbėjai jau gali pabandyti įsivaizduoti,...

Bendrieji sveikatos tyrimai gali neatskleisti diagnozės

„Studentė po sesijos pasijuto blogai: prasidėjus atostogoms, merginą pykino, pilvo dešinės pusės apatinėje dalyje pasireiškė skausmas, vargino žarnyno spazmai, karščiavimas. Apsilankius pas šeimos gydytoją, jai buvo atliktas bendrasis kraujo tyrimas, tačiau rezultatai nepaaiškino pacientės...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS